صفحه اصلی > مؤسسه هنر ناب اسلامی > در دیگر رسانه ها > در مطبوعات و نشریات >

  
تاریخ درج مطلب: 28 فروردین 1390
 

مروری بر نرم افزارهای اسلامی تولید شده در سال 89 - نسخه جدید نرم افزار "انقلابي‌ها"

 

روزنامه اعتدال - یکشنبه, 28 فروردین 1390 - شماره 1820 - صفحه 10

رسانه‌های دیجیتال مزایا و برتری‌های فراوانی از لحاظ تأثیرگذاری، زمان و هزینه بر سایر رسانه‌های سنتی دارند و استفاده از آن‌ها می‌تواند تأثیر به‌سزایی در نشر معارف دینی داشته باشد. نوشتار حاضر بخش سوم از گزارشی است كه به اختصار چشم‌اندازی از نرم‌افزارهای دینی و انقلاب اسلامی تولید شده در سال 89 ارائه می‌دهد.

بي‌تردید استفاده از ابزارها و فناوری‌های نوین مانند اینترنت و نرم‌افزارها ـ اعم از نرم‌افزارهای رایانه‌ای و نرم‌افزارهای تلفن همراه ـ و عرضه معارف دینی در قالب نرم‌افزارهای فضای مجازی از اهمیت بسیاری برخوردار است. پیش از این در دو بخش مجزا به معرفی تعدادی از نرم‌افزارهای اسلامی و قرآنی تولید شده در سال 89 پرداختیم؛ آنچه در پی می‌آید سومین بخش از معرفی و مرور اجمالی بر محصولات دینی و انقلاب اسلامی تولیدی مؤسسات فرهنگی ـ نرم‌افزاری در سال گذشته است:

*نرم‌افزار "عاشورا، معلم اخلاق": محصولی از مؤسسه فرهنگی مطالعاتی الزهرا"س" اصفهان، ناشر آثار آیت‌الله العظمی "حسین مظاهری"است؛ این نرم‌افزار حاوی بیانات اخلاقی آیت‌الله العظمی "حسین مظاهری" است و در آن جنبه‌های اخلاقی قیام حضرت امام حسین(ع) و درس‌های اخلاقی آموزنده‌ای نظیر صبر، ایثار، فداكاری و شهادت‌طلبی كه از حماسه عاشورا اخذ می‌گردد، بیان شده است. این نرم‌افزار علاوه بر فیلم و صوت بیانات اخلاقی، شامل متن كامل تعدادی از تألیفات اخلاقی معظّم‌له با امكانات جست‌وجو، فیش‌برداری و یادداشت‌برداری است و قابلیت پخش در mp3 نیز دارد.

*نرم‌افزار "هفت آسمان؛ جامع‌ترین دایرةالمعارف نجوم و هیئت اسلامی": این نرم‌افزار به همت كارشناسان مؤسسه فرهنگی یاسین قم تولید شده‌است و متشكل از بخش‌های مختلفی چون آموزشگاه نجوم، آسمان، نجوم از منظر شریعت، خداشناسی، نجوم در آیینه ادب پارسی، اطلاعات نجومی، كتاب‌شناسی، نگارخانه، مقالات، قبله‌شناسی، گاه‌شماری و ابزارهای نجومی و امكانات جانبی است. در این نرم‌افزار 10 درس دوره عمومی نجوم و 27 درس هیئت و نجوم اسلامی در بخش آموزشگاه و مجموعه كاملی از مباحث كیهان، سامانه خورشیدی، عمق آسمان، ستاره‌ها، صور فلكی، گرفتگی‌ها و رصد ماه و رؤیت‌پذیری هلال در بخش آسمان ارائه شده‌است. ارائه 450 كتاب مرتبط با علم نجوم، بیش از یك‌هزار تصویر نجومی، شرح جامع بیش از 600 اصطلاح نجومی، آشنایی با دانشمندان نجوم، وقایع اسلامی از دیدگاه نجوم، آشنایی با دستگاه‌های مختصات سماوی، پویانمایی‌های نجومی و پاسخ به پرسش‌های نجومی را می‌توان از دیگر بخش‌های این نرم‌افزار ذكر كرد. تاریخ قبله شناسی، شناخت قبله، دایره هندیه، جهت یابی، پیش‌بینی گرفتگی‌های ماه و خورشیدی، اوقات شرعی، تبدیل تاریخ، مقیاس‌ها، پایگاه‌های اینترنتی نجومی و علمی، امكان اصلاح تقویم قمری، یادداشت متنی و صوتی و ساعت گویا از دیگر امكانات و قابلیت‌های این نرم‌افزار است.

*نرم‌افزار "آموزش روضه‌خوانی و مداحی": از محصولات گروه "دینی‌ست" در قم است و نخستین لوح فشرده چند رسانه‌ای "آموزش روضه‌خوانی و مداحی" حاوی تكنیك‌های مختلف مداحی به صورت فشرده و مقدماتی ویژه مداحان و روحانیان به شمار می‌رود. "آموزش انتزاع سبك و ملودی"، "ملودی پایه"، "عناصر مكث"، "تكرار و كشش"، "درك ریتم شعر و شكست ریتم شعر"، "دعا"، "روضه"، "سینه‌زنی و تفاوت‌ها"، "تحریرها و ریزه‌كاري‌ها" و "تركیب تضادها" بخشی از محتوای آموزشی این لوح فشرده است. همچنین "تصویر‌سازی"، "شرح موقعیت زمانی و مكانی"، "پرورش روضه"، "جمله‌سازی"، "حلقه‌های مفقوده"، "تمرین افزایش اعتماد به نفس"، "قدرت صدا"، "راه‌حل‌ها در مواقع اضطراری" و "كنترل اشتباهات"، از دیگر بخش‌های این لوح فشرده آموزشی به شمار می‌رود. در این نرم‌افزار از مقاتل معتبری نظیر "پیام عاشورا"، "وقایع‌الایام"، "لهوف"، "خصائص‌الحسینیه"، "سخنان امام حسین(ع)"، "منتهی‌الامال"، "كرامات‌الحسینیه"، "كرامات‌الزینبیه" و "اسرار عاشورا" استفاده شده است. همچنین آموزش دستگاه‌های آوازی همچون دستگاه "آواز شور"، "شهناز"، "سه گاه"، "آواز افشاری"، "همایون"، "بیات"، "اصفهان"، "ترك"، "آواز ابو عطا"،" شور" و "دشتی" همراه با بانك اشعار و مطالب، كتاب‌های معتبر و مقاتل از دیگر امكانات این لوح فشرده است.

*لوح فشرده "مجموعه آثار مكتوب استاد انصاریان": لوح فشرده مجموعه آثار مكتوب حجت‌الاسلام "حسین انصاریان" كه به همت بخش خدمات فرهنگی مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی تولید شده است مشتمل بر 76 عنوان كتاب فارسی و عربی در 108 جلد است كه به منظور تسهیل در امر پژوهش و تحقیق علاقه‌مندان حوزه و دانشگاه تدوین و تولید شده است. این لوح فشرده در موضوعات مختلفی مانند ترجمه و تفسیر قرآن كریم، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، "مصباح الشریعه" امام صادق(ع) و موضوعات مختلف اعتقادی، عرفانی، تربیتی و اخلاقی با محوریت آثار و تألیفات استاد انصاریان تهیه شده است. متن سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها، مجموعه غزلیات و اشعار، شرح دعای كمیل، سیری در معارف اسلامی، عرفان و حكمت، نگرشی نو در اخلاق نظری، مناجات‌نامه، تربیت اجتماعی، اخلاق و معارف اسلامی، شرح و تفسیر و ترجمه كامل قرآن كریم به قلم استاد انصاریان، كتب موجود در این لوح فشرده است. صحیفه سجادیه، دعای كمیل، مفاتیح الجنان، مجموعه‌ای از نكته‌ها و داستان‌های كتب استاد، شخصیت‌شناسی سید‌الشهدا(ع) و پاسخ به شبهات دینی(اصول دین) از جمله دیگر عناوین كتب موجود در لوح فشرده مجموعه آثار مكتوب استاد انصاریان به شمار می‌رود. همچنین بیش از یك‌صد تصویر از حجت‌الاسلام انصاریان و 60 ساعت صوت وی در خصوص ماه محرم، رمضان و شخصیت حضرت زهرا(س) در قسمت نگارخانه و صوتی این لوح فشرده قرار داده شده است.

*نسخه جدید نرم افزار "انقلابی‌ها": به مناسبت سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نسخه جدید نرم‌افزار "انقلابی‌ها"(1/2)، به همت مؤسسه نرم‌‌افزاری "هنر ناب اسلامی" تولید و منتشر شده است. در نسخه جدید این نرم‌افزار امكانات بیشتری اضافه شده و سطح آن نسبت به نسخه قبلی ارتقاء یافته است و موجب شده كه این نرم‌افزار به یكی از جذاب‌ترین و متنوع‌ترین نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای حوزه انقلاب اسلامی تبدیل شود.
"ولایت و رهبری"، "مراحل تاریخی انقلاب اسلامی"، "پیرامون انقلاب اسلامی"، "یاران انقلاب"، "تأثیرات انقلاب اسلامی در جهان"، "آسیب‌شناسی" در قالب متن، "تماشاخانه" در قالب فیلم، "شنیدنی‌ها" در قالب صوت، "قاب انقلاب" در قالب عكس، "نقشه راه" در قالب نمودار و "هدایای ناب" در قالب‌های گوناگون، بخش‌های اصلی این نرم‌افزار را تشكیل می‌دهند.
در بخش مراحل تاریخی انقلاب اسلامی، سیر انقلاب از سال 42 تا پیروزی انقلاب در بهمن‌ماه سال 1357 تشریح و بررسی شده است و زندگی شهدای بزرگواری مانند آیت‌الله "مرتضی مطهری"، آیت‌الله "سید محمدحسین بهشتی"، آیت‌الله "سیدمحمود طالقانی"، آیت‌الله "محمد مفتح" و "محمدعلی رجایی" در بخش یاران انقلاب اسلامی بررسی شده است.

*نرم‌افزار "امام موسی صدر": نرم‌افزار "امام موسی صدر" ویژه گوشی‌های تلفن همراه، كه توسط مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی "امام موسی صدر" تولید شده است به زندگی امام موسی صدر در بخش‌های "پیشگفتار"، "ولادت"، "حوزه علمیه قم"، "دانشگاه تهران"، "ورود به حوزه علمیه نجف"، "سفر به لبنان"، "بازگشت به ایران" می‌پردازد. "هجرت به لبنان"، "اعتقاد به تشكیلات"، "برخی از فعالیت‌ها"، "انقلاب اسلامی ایران"، "ربودن امام موسی صدر" و "راهنمایی" از دیگر بخش‌های این نرم‌افزار است كه از قابلیت ارسال از طریق بلوتوث برخوردار است.

*نرم‌افزار "آیینه روشن": این نرم‌افزار توسط مدیریت صوتی تصویری دفتر آیت‌الله العظمی بهجت تولید شده و شامل بخش‌های متعددی همچون زندگی‌نامه، دستورالعمل‌ها، سخنان گهربار، خاطرات و حكایت‌ها، نگارخانه، احكام، رحلت، پیام‌های تسلیت و معرفی كتاب است. در بخش "زندگی‌نامه" مطالبی درباره ولادت، تحصیلات، هجرت، تدریس، تألیف، و شاگردان، به صورت مصور قابل مشاهده است. در بخش "دستورالعمل‌‌ها" نیز یازده دستور اخلاقی از این عالم بزرگ وجود دارد. بخش "خاطرات و حكایت‌ها"، شامل خاطراتی از زبان آیت‌الله مصباح، مسعودی، محفوظی و... و بخش "احكام" نیز شامل احكام بانوان، نوجوانان، رساله علمیه و مناسك حج است. در بخش "رحلت" نیز تصاویر، فیلم و سخنرانی‌های منتشر شده در رسانه‌های مختلف درباره آیت‌الله بهجت جمع‌آوری شده است. همچنین در این نرم‌افزار كتاب‌های منتشر شده درباره این مرجع تقلید بزرگ معرفی شده و متن 5 كتاب نیز به طور كامل آورده شده است.

*نرم‌افزار چندرسانه‌ای "آیت‌الله طالقانی": نرم‌افزار چندرسانه‌ای "آیت‌الله طالقانی" درباره زندگی، مبارزات، آراء و افكار آیت‌الله طالقانی، به همت كارشناسان مؤسسه "رضوان‌رسانه" مشهد طراحی و تولید شده است. این نرم‌افزار با عنوان "امام ابوذرش خواند"، مطالب خود را در بخش‌های مختلف به عناوینی مانند "ابوذری دیگر" شامل شرح زندگی‌نامه آیت‌الله طالقانی، "حضور" شامل فعالیت‌های وی، كتاب‌شناسی، جهاد و مبارزات، "سند حضور" شامل اسناد مرتبط با آیت‌الله طالقانی، "حضور مكتوب" شامل آثار آیت‌الله طالقانی، "یاد ابوذر" شامل خاطرات آیت‌الله طالقانی و "یار خورشید" شامل روابط امام خمینی(ره) و آیت‌الله طالقانی اختصاص داده است.
"آیت‌الله به روایت تصویر" شامل فیلم‌هایی از مرحوم طالقانی، "آراء و افكار" شامل افكار و اندیشه‌های وی، "روایت دیگران" درباره مرحوم طالقانی، "آیت‌الله به روایت عكس" شامل تصاویر مرحوم طالقانی، "صدای آیت‌الله" شامل آلبوم صوت درباره مرحوم طالقانی و نیز برخی محتویات دیگر در قالب فیلم، صدا و تصویر ویژه تلفن‌های همرا، بخش دیگری از عناوین و مطالب این نرم‌افزار چندرسانه‌ای را تشكیل می‌دهند.

 

این خبر را در منبع اصلی (وب سایت روزنامه اعتدال) ببینید.

نسخه PDF این مطلب در روزنامه اعتدال را ببینید.

این خبر را در خبرگزاری ایکنا ببینید.

 

اخبار و مطالب مرتبط با نرم افزارهای چندرسانه ای «سال سی» و «انقلابی ها»

تصویر

عنوان مطلب

تاریخ درج

   معرفی نرم افزار چندرسانه ای « سال سی »

----

   معرفی نرم افزار چندرسانه ای « انقلابی ها » (نسخه ارتقاء یافته نرم افزار سال سی)

----

   کسب رتبه سوم در سومین جشنواره بین المللی رسانه های دیجیتال

----

   دیگر رسانه ها/خبرگزاری ایکنا: نرم‌افزار چند رسانه‌ای «انقلابی‌ها» منتشر شد

21 بهمن 1393

   دیگر رسانه ها؛ پایگاه نوید شاهد: با موضوع انقلاب اسلامی و حماسه 9 دی؛ نرم افزار چند رسانه ای «انقلابی ها» عرضه می شود

26 آذر 1391

   دیگر رسانه ها؛ روزنامه اعتدال: مروری بر نرم افزارهای اسلامی تولید شده در سال 89 - نسخه جديد نرم افزار "انقلابي‌ها"

28 فروردین 1390

   صدور پروانه انتشار نرم افزار چندرسانه ای « سال سی » توسط مرکز رسانه های دیجیتال

27 بهمن 89

   دیگر رسانه ها؛ خبرگزاری ایکنا: نسخه جديد نرم افزار «انقلابی‌ها» توليد و منتشر شد

22 بهمن 89

   تولید نسخه 2.1 نرم افزار « انقلابی ها » در آستانه سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران

15 دی 89

   به مناسبت سالگرد حماسه نهم دی ، نسخه دوم نرم افزار « انقلاب ها » تولید و عرضه گردید.

8 دی 89

   دیگر رسانه ها؛ خبرگزاری ایکنا:
به‌مناسبت حماسه 9 دی؛ نسخه دوم نرم‌افزار «انقلابی‌ها» منتشر می‌شود

7 دی 89

    نمایش نرم افزار « سال سی » در بخش برگزیدگان ادوار گذشته در چهارمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال

16 مهر 89

    تولید نرم افزار چند رسانه ای « انقلابی ها » به مناسبت دهه فجر در مؤسسه هنر ناب اسلامی

18 بهمن 88

   فهرست برگزیدگان سومین جشنواره و نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال

25 آذر 88

   در دیگر رسانه ها ؛ خبرگزاری ایکنا: در سومين نمايشگاه بين‌المللی رسانه‌های ديجيتال؛ نرم‌افزار «سال سی» ويژه سی‌امين سالگرد پيروزی انقلاب عرضه شد

18 مهر 88

   در دیگر رسانه ها؛ خبرگزاری حیات:
همراه با نمایشگاه و جشنواره رسانه های دیجیتال؛ نرم افزار «سال سی» در نمایشگاه رسانه های دیجیتال عرضه شد

18 مهر 88


 


 

© کلیه حقوق این پایگاه و محتوای آن متعلق به مؤسسه هنر ناب اسلامی بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.