صفحه اصلی > مؤسسه هنر ناب اسلامی > در دیگر رسانه ها > در خبرگزاری های آنلاین >

  
تاریخ درج مطلب: 20 فروردین 1390
 

خبرگزاری ایکنا: مروری بر نرم‌افزارهای قرآنی و معارف اسلامی در سال 89 - نسخه جدید نرم افزار « پیشوای پیامبران »

 

گروه فضای مجازی: ديجيتالی شدن منابع سنتی دينی و قرآنی و استفاده از نرم‌افزارهای مربوط به فضای مجازی می‌تواند در اشاعه دين اسلام و جهانی كردن آن مؤثر باشد. اين نوشتار بخش اول از گزارشی است كه چشم‌اندازی از نرم‌افزارهای قرآنی و دينی سال 89 ارائه داده است.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، استفاده از فناوری‌های نوين مانند نرم‌افزارها ـ اعم از نرم‌افزارهای رايانه‌ای و نرم‌افزارهای تلفن همراه ـ و اينترنت و ارائه منابع، اصول و ارزش‌های دينی در قالب نرم‌افزارهای فضای مجازی می‌تواند فرصت بسيار مناسبی برای جهانی شدن آن‌ها، تبليغ دين و رساندن «پيام قرآن» باشد. آنچه در پی می‌آيد بخش اول از معرفی و مرور اجمالی بر محصولات دينی و قرآنی توليدی مؤسسات فرهنگی ـ نرم‌افزاری در سال 89 است:

*نرم‌افزار تخصصی قرآن «منادی»: نرم‌افزار تخصصی قرآن با عنوان «منادی» به همت مؤسسه «آيه‌های آسمانی فاطر» مشهد با بهره‌گيری از صوت زيبای استاد شحات محمدانور، ويژه تمامی مقاطع سنی به منظور سرعت بخشيدن به آموزش آيات قرآن توليد شده است. اين نرم‌افزار قرآنی در قالب مجموعه 400 تلاوت صوتی بدون تكرار و با كيفيت، 50 تلاوت تصويری با كيفيت مطلوب در مصر و ايران، زندگی‌نامه و عكس‌های اساتيد و قاريان برجسته كشورمان و كشورهای ديگر، گلچين و تفكيك نغمات به مدت 84 دقيقه، ترتيل‌خوانی كامل قرآن كريم و اذان و دعای ختم قرآن توسط استاد شحات است. متن آيات قرآن اين نرم‌افزار توسط اساتيد مطرح كشور ترجمه شده است كه مفاهيم مربوطه به آيات را در بخش‌های مختلف آموزش می‌دهد.

*نرم‌افزار قرآنی «فيض تمام»: نرم‌افزار قرآنی «فيض تمام» توليدی از مركز تحقيقات رايانه‌ای حوزه علميه اصفهان است و از قابليت‌های برجسته آن می‌توان به ترتيل كامل قرآن كريم ترجمه آيت‌الله العظمی مكارم شيرازی به صورت گويا، گويش كامل نهج‌البلاغه و نيايش‌های صحيفه سجاديه، متن كامل قرآن كريم با ترجمه و تفسير فارسی و عربی و متن كامل نهج‌البلاغه با چهار ترجمه اشاره كرد.همچنين متن كامل صحيفه سجاديه با 3 ترجمه، 3 شرح فارسی و 2 شرح عربی، معجم الفاظ قرآن، نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه، جست‌وجوی دقيق در متن ترجمه‌ها و شرح‌ها و امكان چاپ و انتقال متن به دفترچه يادداشت از ديگر امكانات اين نرم‌افزار است.

*نرم‌افزار «تفسير اخلاقی قرآن كريم»: نرم‌افزار «تفسير اخلاقی قرآن كريم» محصولی از مؤسسه فرهنگی مطالعاتی الزهرا(س)، حاوی 144 جلسه از دروس تفسير آيت‌الله‌ مظاهری است؛ اين سلسله دروس به تفسير جزء اول قرآن‌ كريم اختصاص دارد و با نگرش اخلاقی به آيات شريف قرآن كريم بيان شده‌اند. برخورداری از بيانی روان، قابل فهم و عاری بودن از اصطلاحات تخصصی از ويژگی‌های تفسير آيت‌الله مظاهری است كه موجب می‌شود افراد در سطوح مختلف و با معلومات متفاوت، از مباحث و بيانات ايشان بهره لازم را ببرند. ترتيل قرآن كريم و تعدادی از تأليفات اين مرجع تقليد نيز با امكانات كاربردی متنوع، نظير جست‌وجوی پيشرفته و امكان فيش‌برداری، در اين نرم‌افزار وجود دارد؛ همچنين اين نرم‌افزار علاوه بر رايانه، در انواع دستگاه‌های mp3، قابل اجرا و پخش است.

*توليد نرم‌افزار قرآنی «سلسبيل» به 27 زبان زنده دنيا: اين نرم‌افزار از محصولات مؤسسه نرم‌افزاری كوثر است؛ دانشنامه اين نرم‌افزار از متن كامل قرآن كريم با خط عثمان طه همراه با 14 ترجمه فارسی، 8 ترجمه انگليسی و 27 زبان زنده دنيا تشكيل شده است. همچنين تفاسير برجسته قرآنی مانند تفسير الميزان و تفسير نمونه، ترجمه منظوم آيات قرآنی به صورت قصيده و شعر، 2 دوره ترتيل كامل با صدای استاد پرهيزگار و شيخ ماهر المعيقلی ساير قسمت‌های دانشنامه را شامل می‌شوند. «سلسبيل» از بخش‌های قابل توجه ديگری چون، اعراب قرآن به زبان‌های عربی و فارسی، ترجمه گويای قرآن كريم، فرهنگ الفاظ و ريشه‌های قرآنی با بيش از 19 هزار و 200 لفظ، گسترده‌ترين فرهنگ موضوعی قرآنی با بيش از 68 هزار و 600 موضوع و زير موضوع و فرهنگ واژگان قرآنی با بيش از 2 هزار و 50 واژه بهره می‌برد. آموزش تجويد قرآن در 10 جلسه، آموزش روخوانی در 12 جلسه و آموزش فصيح‌خوانی در 14 جلسه هريك به شيوه‌ای جديد و پويانمايی شده همراه با مثال و تمرين در هر درس از جمله امكاناتی است كه در سلسبيل آمده است؛ همچنين در بخش آموزش حفظ قرآن نيز امكان تعيين محدوده حفظ، تكرار و تمرين به صورت متنوع وجود دارد. تلاوت‌های ماندگار قاريان مشهور ايران و جهان، كتا‌بخانه قرآنی حاوی مجموعه كتب و مقالات قرآنی، قصص قرآنی، احكام قرآنی شامل مسائل شرعی، احكام فقهی و استفتائات قرآنی 16 مرجع معظم تقليد، آداب و فضائل مرتبط با قرآن، نگارخانه حاوی مجموعه تصاوير نسخ خطی قرآن، نواها شامل تواشيح‌های قرآنی و استخاره از ديگر ويژگی‌های سلسبيل است. در اين نرم‌افزار به منظور افزايش رفاه كاربران و تسهيل و تسريع دسترسی به اطلاعات نرم‌افزار، امكانات زيادی تدارك ديده شده است كه از ميان آن‌ها می‌توان به محيط كاربری سه‌زبانه فارسی، عربی و انگليسی، نمايش ترجمه فارسی زير كلمه‌ای قرآن به‌صورت هم‌زمان و با حركت اشاره‌گر بر روی كلمه مورد نظر، امكان نمايش زير آيه‌ای تمامی ترجمه‌ها، نمايش ويژه آيات به‌صورت سطر به سطر، امكان جست‌وجو در متن، ترجمه‌ها و تفاسير قرآن و ساير اطلاعات همراه با امكان انتخاب دامنه جست‌وجو، امكان بزرگ‌نمايی صفحات قرآن و پنجره‌های ترجمه‌ها و تفاسير، امكان انتخاب ترتيل توسط هر قاری و يا ترجمه گويا و تعيين دامنه تلاوت بر اساس سوره و آيه، جزء، حزب و صفحه اشاره كرد.

*نرم‌افزارهای قرآنی «مؤسسه بين‌المللی رسانه‌های اسلامی»: از جمله نرم‌افزارهای قرآنی توليدی اين مؤسسه می‌توان به نرم‌افزارهای «فاطر» و «نسيم» اشاره كرد. «نسيم» اولين نرم‌افزار قرآنی به زبان اردو است و ترجمه گويای قرآن كريم برای بهره‌مندی مسلمانان شبه قاره كه به طور عمده به زبان اردو تكلم می‌كنند از جمله بخش های اين نرم افزار است. همچنين ترجمه گويای نرم افزار تسنيم به زبان های ازبكی، تاجيكی و روسی از ديگر فعاليت‌های در دست اقدام مؤسسه بين‌المللی رسانه‌های اسلامی است كه در آينده صورت خواهد گرفت. نرم‌افزار فاطر نيز شامل سه دوره كامل تلاوت ترتيل استاد پرهيزكار، عبدالباسط و شاطری همراه با متن، ترجمه فارسی و انگليسی، تفسير نمونه با امكان جست‌و‌جو و يادداشت‌برداری و چاپ است. همچنين دو دوره ترجمه فارسی از آيت‌الله العظمی مكارم شيرازی و استاد مرحوم فولادوند، قابليت تكرار آيات از يك تا 10 بار، جست‌وجو در جزء، سوره و آيه برای انتخاب و گلچينی از قرائت‌های قرآن از قاريان مصری و ايرانی به همراه متن قرائت از ديگر موارد اين نرم‌افزار است. اين نرم‌افزار شامل متن كامل 31 كتاب در موضوعات اخلاق در قرآن، تفاسير سوره‌های قرآن، آموزش قرآن، علوم قرآنی، قصه‌های قرآنی، روش‌های تفسير قرآن، مصونيت قرآن از تحريف نيز هست.

*نسخه دوم نرم‌افزار «دانش‌نامه جامع قرآنی»: اين نرم‌افزار از محصولات مركز «فرهنگ و معارف قرآن كريم» است و نسخه دوم دانش‌نامه جامع قرآنی محسوب می‌شود كه نسخه كل فرهنگ قرآن و بسياری از كتاب‌هايی كه هنوز منتشر نشده‌اند را در برمی‌گيرد. همچنين در اين نرم‌افزار 7 جلد دائرة‌المعارف قرآن كريم و دو ترجمه قرآن كريم از آيت‌الله‌العظمی مكارم شيرازی و استاد فولادوند قرار دارد.

*نسخه جديد نرم‌افزار «پيشوای پيامبران»: نسخه جديد نرم‌افزار«پيشوای پيامبران» توليدی از مؤسسه نرم‌افزاری «هنر ناب اسلامی» نرم‌افزاری بسيار متنوع و جذاب در خصوص شخصيت و زندگی و الگوی رفتاری حضرت محمد(ص) است. «زندگی‌نامه»، «فضائل و مناقب»، «بعثت خورشيد» و «بانك مقالات» از بخش‌های متنی اين نرم‌افزار هستند و بخش «تماشاخانه» شامل 8 نماهنگ از جمله «حضرت باران»، «تو آمدی»، «رحمة‌للعالمين» و «آرامش دريا» با كيفيت vcd در دسترس كاربران قرار گرفته است.

همچنين «حكايات تصويری» شامل ده داستان راجع به نبی مكرم اسلام(ص) به صورت كليپ ـ فلش و نيز بخش «شنيدنی‌ها» شامل سخنرانی‌های مذهبی درباره پيامبر گرامی اسلام(ص) از آيت‌الله «مرتضی مطهری»، حجت‌الاسلام و المسلمين «محسن قرائتی» و حجت‌الاسلام و المسلمين «علی‌رضا پناهيان» در قالب صوت از ديگر بخش‌های اصلی اين نرم‌افزار هستند.

بخش «نمايه‌های سه بعدی» شامل ده تصوير پانورامای 360 درجه از بخش‌های مختلف مسجد‌النبی(ص) با قابليت بزرگ‌نمايی و چرخش در محيط و بخش «هدايای ناب» شامل 32 طرح گرافيكی، 2 نرم‌افزار تلفن همراه، 4 كتاب تلفن همراه، 30 تم برای گوشی‌های تلفن همراه و طرح‌های مختلف اسلامی لباس دو بخش بسيار جذاب اين نرم‌افزار به شمار می‌روند.

در اين نرم‌افزار 16 عنوان جديد تغيير يا افزايش پيدا كرده است كه از جمله آن‌ها می‌توان به افزودن قسمت «مولودی‌خوانی و شادمانی» به بخش «شنيدنی‌ها»، تكميل قسمت «مدح و مديحه‌خوانی» در بخش «شنيدنی‌ها» با افزودن 18 قطعه مديحه به اين قسمت و اضافه كردن امكان نمايش زمان نهايی فيلم و مدت زمان سپری‌شده از نمايش آن به بخش «تماشاخانه» اشاره كرد.

تغيير ساختار كلی حكايات تصويری و بازآفرينی و متحرك‌سازی كليه آن‌ها، تغيير روش نمايش حكايات تصويری، افزودن قسمت «نغمه‌های صلوات» در بخش شنيدنی‌ها، افزودن 26 قطعه تم جديد به همراه تصوير پيش‌نمايش به قسمت «تم‌های تلفن همراه» در بخش هدايای ناب و تكميل مقاله «بعثت در كلام مقام معظم رهبری» در بخش «بعثت خورشيد» از ديگر موارد ارتقای نسخه جديد اين نرم‌افزار است.

 

این خبر را در منبع اصلی (خبرگزاری ایکنا) ببینید.

 

اخبار و مطالب مرتبط با نرم افزار چندرسانه ای «پیشوای پیامبران»

تصویر

عنوان مطلب

تاریخ درج

   معرفی نرم افزار چندرسانه ای « پیشوای پیامبران » - نسخه 1.1

----

   کسب لوح ویژه محصولات نوآورانه سومین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال

----

   مؤسسه هنر ناب اسلامی با توزیع ویژه نرم افزار "پیشوای پیامبران" به پویش جهانی عشاق محمد (ص) پیوست

28 دی 1393

   دیگر رسانه ها/ایکنا: مدیر مؤسسه هنر ناب اسلامی: نتشار نسخه به روزرسانی شده «پیشوای پیامبران» در هفته وحدت

16 دی 1393

   معرفی نرم افزار «پیشوای پیامبران» در شبکه ماهواره ای «ولایت»

10 شهریور 1391

   دیگر رسانه ها: خبرگزاری ایکنا؛
مروری بر نرم‌افزارهای قرآنی و معارف اسلامی در سال 89 - نسخه جدید نرم افزار « پیشوای پیامبران »

11 اردیبهشت 1390

   دیگر رسانه ها: خبرگزاری رسا؛
نرم افزار چند رسانه‌ای پیشوای پیامبران تولید شد

4 اسفند 89

   به مناسبت میلاد پیامبر اعظم (ص) و امام صادق (ع) ، « بسته نرم افزاری ویژه هفدهم ربیع الاول » ارائه گردید

1 اسفند 89

   دیگر رسانه ها: خبرگزاری ایکنا؛
نسخه جديد نرم افزار «انقلابی‌ها» توليد و منتشر شد

26 بهمن 89

   با نزدیک شدن به هفته وحدت و میلاد پیامبر اعظم (ص) ، نسخه 1.1 نرم افزار پیشوای پیامبران تولید گردید

21 بهمن 89


 


 

© کلیه حقوق این پایگاه و محتوای آن متعلق به مؤسسه هنر ناب اسلامی بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.